Nahrávání a export fotek na Instagram

Proč nahrávat své fotky na Instagram?

Instagram jsem dlouho přehlížel a později jsem ho používal pouze jako aplikaci pro sdílení fotografií z každodenního života (stejně jako Facebook). Instagram je totiž především mobilní aplikace a umožňuje fotku před nahráním z mobilu ještě „vytunit“ pomocí spousty předpřipravených filtrů. Někdy k lepšímu, někdy k horšímu. Až postupem času jsem si všiml, že hodně fotografů dává svoje fotky vyfocené lepším fotoaparátem (zrcadlovkou atd.) na Instagram také a že tyto fotky vypadají dobře. Nejsou totiž upraveny pomocí filtrů Instagramu, ale postproces byl udělán klasicky na počítači (Photoshop, Lightroom, …). Vytvořil jsem si nový profil www.instagram.com/fotopetrkonecny a začal zjišťovat, jak udělat nahrávání a export fotek na Instagram co nejlépe. Snad vám tento článek také trošku pomůže.

Rozměry fotky

Instagram dlouhou dobu podporoval pouze čtvercový formát. Nyní lze vložit i fotku na výšku nebo na šířku. Dokonce lze použít i video nebo live video (Instagram Stories), ale tomu se tu dnes věnovat nebudu.

  • Čtvercový formát: 1080 x 1080 (1080 pixelů na šířku na 1080 pixelů na výšku)
  • Formát na šířku: 1080 x 566 (1080 pixelů na šířku na 566 pixelů na výšku)
  • Formát na výšku: 1080 x 1350 (1080 pixelů na šířku na 1350 pixelů na výšku)

 

Jak nahrát fotku z PC

Nevím, jak je to na jiných systémech, ale nativní aplikace Instagramu na Windows neumožňuje nahrát fotku na váš účet. Hledal jsem tedy, jak to vyřešit a vyzkoušel 2 možnosti:

Gramblr

Gramblr je desktopová aplikace pro Windows i Mac OS X. Umožňuje nahrát fotky a videa na Instagram a je zcela zdarma a úplně bez reklam. Můžete si ji stáhnout na https://www.gramblr.com

Po stažení a spuštění aplikace stačí zadat přihlašovací údaje do Instagramu. Nahrání fotky na Instagram je velice podobné nativní mobilní aplikaci a probíhá ve 4 krocích:

  1. Výběr fotky
  2. Oříznutí fotky a úprava poměru stran
  3. Aplikace filtrů
  4. Nahrání fotky na Instagram

 

Aplikace podporuje také získávání tzv. mincí (coins) a to tím, že hrajete jejich hru. Zobrazují se vám fotky a vy je buď „olajkujete“ nebo přeskočíte. Za získané mince si poté můžete objednat propagaci = „lajky“ některé vaší fotky. V podstatě se jedná o takový výměnný obchod. Vy lajknete někomu fotku a někdo jiný ji zase olajkuje vám. Mince se samozřejmě dají i koupit za reálné peníze.

Výhody aplikace:

  • Podpora více jazyků (čeština bohužel zatím ne)
  • Podpora více uživatelských účtů na Instagramu
  • Možnost naplánování nahrání fotky nebo videa na Instagram
  • Propagace vlastních fotek  

 
Více se aplikaci Gramblr věnovat nebudu (viz níže), ale pokud by byl zájem, můžu sepsat větší recenzi a návod.

LR/Instagram Plugin

UPDATE (29.2.2020)
– Instagram změnil protokol a plugin v současné době nefunguje 🙁
– až najdu alternativu, napíšu…

I přes to všechno jsem u této aplikace nezůstal. Jelikož svoje fotky upravuji v aplikaci Adobe Lightroom, tak jsem hledal možnost exportu fotek na Instagram přímo z Adobe Lightroom. A našel jsem LR/Instagram Plugin. Můžete si ho stáhnout na https://www.lrinstagram.com/

Plugin je zdarma, ale pokud se vám líbí a je užitečný, můžete tvůrcům poslat 10 dolarů pomocí Lightroom Plugin Manageru, což jsem také udělal. Celá funkcionalita včetně instalace je popsána v tomto krátkém videu: https://youtu.be/DN9jgLz07kI Video je anglicky. Pokud byste měli jakýkoliv dotaz, neváhejte mě kontaktovat.

Výhody pluginu:

  • Integrace s Adobe Lightroom (mohu fotku exportovat na Instagram hned po úpravě jednoduchým přetažením do kolekce)
  • Podpora metadat (název a popis fotky) a hashtagů (viz níže)
  • Automatická úprava fotky na požadovaný rozměr (viz kapitola Rozměry fotky)
  • Podpora více uživatelských účtů na Instagramu

Plugin využívám k plné spokojenosti.

Hashtagy

Hashtag je v podstatě takový štítek popisující (v našem případě) fotku. Začíná znakem „#“, kterému se v angličtině říka „hash“. Za tímto znakem se poté uvede popisek. Např. já často používám #LysaHora #Beskydy a tak podobně. Prostě to, co je na fotce, kde jsem to fotil, …

Hashtagy slouží k nalezení podobných fotek (se stejným hashtagem). Jelikož  Instagram umí vyhledávat fotky pouze podle nich, jsou na Instagramu nutností. Instagram umožňuje přidat maximálně 30 hashtagů. Ale moc to s nimi nepřehánějte. Méně je někdy lépe než více.

Pravidla tvorby hashtagů:

  • Je lepší se vyhnout háčkům a čárkám (diakritice)
  • Je jedno, jestli použijete malá nebo velká písmena (já je použivám pro oddělení víceslovného hashtagu)
  • Hashtag nemůže mít mezeru, pište více slov dohromady

 

Existují i stránky doporučených hashtagů pro konkrétní typ fotografie. Mrkněte např. zde: https://fstoppers.com/originals/your-official-instagram-hashtag-guide-photographers-list-best-hashtags-instagram-160890

Kam dál?

Pokud chcete uploadovat fotky i na Facebook, tak se mrkněte na můj článek Nahrávání a export fotek na Facebook, díky!

This Post Has 33 Comments

    1. Super web, take diky za tip! 🙂 Akorat si clovek musi dat pozor napr. s umistenim, napr. hodne vysoko je tag #ilikeitaly a ten zrovna nemusi pasovat k fotce z Tater 🙂

  1. Zdravím – díky za skvělý článek, moc mi pomohl. Chci se zeptat jak je možné upravit již vložený příspěvek – ony tři tečky v pravém rohu příspěvku mi nenabídnou funkci úpravy. Lze to i jinak?
    Díky moc a zdravím….

    1. Dobry den,
      jsem moc rad, ze se clanek libi 🙂 Zkousel jste to v aplikaci v telefonu nebo na webu v pocitaci? V telefonu by to melo jit.

      1. Dobry den,perfektni clanek! Mohu mit taky dotaz ohledne vymeny jiz vlozene fotky na instagramu za jinou v ramci jednoho prispevku? Zkousim to,ale nemuzu na to prijit. Dekuji 🙂

        1. Dobrý den,
          děkuji 🙂 Jsem rád, že se Vám článek líbí. Co se týká výměny fotky, tak to bohužel Instagram neumožňuje.
          Lze změnit pouze popisek nebo lokace. Dále už jenom fotku smazat a vložit znovu.

  2. Zdravím. Poslední dobou vídám na instagramu fotky bez hashtagů a mají přitom dost nebo i mnoho lajků. Jak funguje fotka umístěná bez hashtagů?

    1. Zdravim, hashtagy nejsou zarukou, ze fotka dostane hodne lajku, ale muzou pomoci. Pokud je fotka bez hashtagu a ma hodne lajku, muze to byt klidne tim, ze ma autor hodne followeru, kteri mu fotku olajkovali…

  3. Dobrý den, můžete mi prosím poradit? Jak mohu smazat fotku vloženou na instagram přes pc, když chci mazat zase v pc? Nikde nevidím žádnou možnost, tři tečky nejsou…Přece to nějak jít musí… Díky za odpověď.

    1. Dobrý den,

      vkládat ani mazat fotky na Instagramu přes web Instagramu v PC nelze. Jakou aplikaci jste použila pro vložení fotky na Instagram v PC? Pokud to byl Gramblr, jak píšu výše, tak pomoci něj to smazat lze.

      Další možností je použít rozšíření pro prohlížeč např. Desktop for Instagram: https://chrome.google.com/webstore/detail/desktop-for-instagram/nlhjgcligpbnjphflfdbmabbmjidnmek?hl=en (pro Google Chrome).

      Anebo použít mobilní aplikaci Instagramu. Když tak se mi ozvěte, rád Vám pomůžu.

      1. Dobrý den, moc děkuji za vaše rady. Nějak mi nedošlo, že jsou velikonoce, tak snad jsem vás moc neotravovala. Dala jsem si ten Desktop a fakt to funguje, vůbec jsem netušila, že něco takového existuje. Takže ještě jednou velké díky a mějte krásné dny. Saša

        1. Dobrý den,

          nemáte vůbec zač. Rád jsem pomohl! 🙂

  4. Ahoj, videl jsem, ze sdilis fotky z Instagramu na Twitter primo s obrazkem a ne jenom s odkazem. Jak na to?

    1. Ahoj Honzo,

      používám k tomu IFTTT službu (https://ifttt.com/). Už mám rozepsaný článek, jak na to. Brzy umístím tady. Nebo klidně napiš přímo na můj mail. Poradím…

  5. Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, zda je možné nějakým způsobem fotky ukotvit. Vložila jsem si panorama rozřezané na 3 fotky, které mi bohužel po vložení další fotky nezůstanou v jedné řadě. Lze tento problém vyřešit, nebo se musejí následně vložit další tři fotky?

    Děkuji Rejzková

    1. Dobrý den,
      ukotvení dle mého názoru nejde. Je třeba s tím počítat a poté vložit další 3 fotky. Ať už to bude další panorama nebo 3 různé fotky.

  6. Dobrý den,
    chtěla jsem smazat některé fotky z instagramu, klikla jsem na fotku v mobilu, pak na tři tečky vpravo nahoře, „odstranit“ a stále mi to píše „příspěvek se neodstranil, zkuste to znovu“, je to pořád dokola. Co s tím? Děkuji.

  7. Dobrý den, prosím vás o radu. Dnes se mě při nahrávání fotek některé různě otáčí a nevím proč. Včera to ještě fungovalo! Děkuji. Z telefonu to samozřejmě funguje normálně, ale z pc přes Gramblr ne 🙁

    1. Dobrý den,

      napište mi prosím přímo na mail info@fotopetrkonecny.cz a zkusíme to vyřešit. Teď mě z hlavy nenapadá, čím by to mohlo být.

      1. díky, za chvíli budete mít dotaz v poště 🙂

  8. Ahoj!
    Mám dotaz ohledně formátu uložení fotek v chytrém dotykovém mobilu (huawei LYOL 21). Jde mi o to, že je v pohodê sdílím na fb, ve whatsapp i v mejlíku, ale do galerie na literárním portálu je nenahraju, pořád mi hlásì, že obrázek je buď velky či ve špatném formátu! Když to proženu přes fb a zkopíruju do noťásku, nahraju to bez problémů. Admin mi napsal, jaké formáty to bere a že fb si to převede do redukovaného formátu. Já vyzkoušel v mobilu jen úpravy s oříznutím a zmenšením, to ne pomohlo. Takže spíš ten formát!
    A ještě dotaz trochu jiný. Mám aktivovanou klávesnici swype, vypnutou automatickou opravu textu a slovníček je prázdný, přesto se objevuje nad klávesnicí ta nápověda a provádí mi občas podivné kousky! Hledal jsem v historii a smazal ji i na tom http://www.myactivity.com, ale to nepomohlo. Mám možnost přepnout na klávesnici Android či si stáhnout jinou, prý google má slušnou. Hledal jsem to, dokonce I na fóru android klubu. tam to řešili u jiných typů. Napadlo mne, že by to ještě mohlo být uloženo na google drive, ale nevím, jak to najít. Žâdal jsem si o manuál, ale zatím nedošel.

    1. Ahoj Mirku,

      ja si myslim, ze je to porad velikosti fotografie. Zeptej se admina, jaky format ma mit fotka (jpg, png, …) a jaky je maximalni rozmer (pixely x pixely) a velikost (MB).
      Co se tyka klavesnice, tak Swype nepouzivam, ale zkus se dostat do menu a zmenit to (plus minus) takto: Settings -> Advanced Settings -> Language&Input -> Huawei Swype -> Next word prediction

      Kdyz tak jeste napis.

  9. Ahoj,
    když vložím na IG stories fotku vyfocenou přes telefon, o dost se zhorší kvalita fotky. Je na to nějaký tip ?

    1. Ahoj Tome,

      zkoušel jsi tu fotku upravit před nahráním tak, ať má rozměry přesně jako píšu v článku?

      Čtvercový formát: 1080 x 1080 (1080 pixelů na šířku na 1080 pixelů na výšku)
      Formát na šířku: 1080 x 566 (1080 pixelů na šířku na 566 pixelů na výšku)
      Formát na výšku: 1080 x 1350 (1080 pixelů na šířku na 1350 pixelů na výšku)

      Peťa.

  10. Zdravím, již 3 dny mi nejde spustit Gramblr / přes něho jsem od začátku přidával fotky na instagram+ pokud jsem fotky z PC přidal přes F 12 enbo přepnul na Androida v prohlížeči Google.., haštaky se zobrazí, ale lidi přes ně nechodí…. Je pravda, že jsem denně dával cca 30 – 50 fotek se haštaky – po 30 ti, které byly pořád stejné. 3lo mi zaujmout určité skupiny… a tak nevím proč bych to mě obměňovat.. Prý jde o dočasný ban.. ? Jinak ke svému účtu se bez problému přihlásím.. Dík Dolby.

    1. Ahoj Dolby,

      promiň, že píšu až teď (dovolená). Opravdu to vypadá, že by to mohl být dočasný ban. Už Ti to teď funguje, nebo stále nic?
      Napiš.

      Díky,
      Peťa.

  11. Zdravím,potřeboval bych poradit jak nahrát fotku na IG bez toho aby ji ořízl.Většinou se to stává u fotek na výšku.Nikdy ji tam nedostanu celou.Díky za odpověď.

    1. Ahoj,

      Instagram neumožní nahrát vysokou, úzkou fotku. Maximální poměr je 4:5. Zbytek se ořezává. Lze to obejít tím, že se fotka předpřipraví v telefonu nebo počítači pomocí jiné aplikace a dodá se jí okraj po stranách. Poté už to Instagram neořízne, protože je to součást fotky. Když tak klidně napiš, poradím jak na to (podle toho, kde se to zpracovává – telefon, PC, …).

  12. Zdravím,

    ačkoliv vkládané fotografie upravuji na požadovanou velikost, tak po otevření mého profilu vidím rozostřenou miniaturu fotografie. V čem může být problém? Děkuji za odpověď.

    1. Dobrý den,

      v čem fotky upravujete a jak je nahráváte na Instagram? Pošlete mi když tak odkaz na váš Instagram, ať se kouknu. Klidně do mailu.

  13. Dobry den, chci se zeptat jestli náhodu nejde nejak obnovit a vratit zpet fotka kterou jsem smazala na svém profilu na ig. Jestli je nejaka možnost jak ji zachránit i se všemi komentáři a lajky? Dekuji za odpoved 🙂

    1. Dobrý den, zkuste se na svém profilu podívat do menu (vpravo nahoře) a tam je volba Archivovat. Tak jestli náhodou fotka nezůstala ještě tam. Dejte vědět 🙂

Napsat komentář

Close Menu