Nahrávání a export fotek na Facebook

Jak nahrávat své fotky na Facebook?

Před časem jsem napsal článek o nahrávání a exportu fotek na Instagram a tak jsem si řekl, že bych mohl sepsat něco podobného i pro Facebook. Tam mám už delší dobu svůj profil Foto Petr Konečný.  Určitě jste si všimli, že Facebook fotky tak trošku (více) mrví. Jak to tedy udělat, aby nahrávání a export fotek na Facebook bylo co nejjednodušší a fotka zůstala co nejkvalitnější?

Rozměry fotky

Základem je ten správný rozměr fotky.  Aby Facebook neměnil vaši fotku, je třeba použít jeden z následujících rozměrů (šířka fotky):

 • 720 px
 • 960 px
 • 2048 px

 

Velikost souboru

Dalším důležitým parametrem je velikost souboru fotky. Pokud nechcete, aby Facebook použil kompresi na vaši fotku, musí být fotka menší než 100 kB. Což je trošku problém, když zvolíte šířku 2048 px. Já se aspoň snažím co nejvíce přiblížit 100 kB.

Nahrávání ve vysokém rozlišení

Facebook také umožňuje nahrávat fotky ve vysokém rozlišení. Kdysi jsem pro to při nahrávání musel zaškrtnout políčko „Vysoké rozlišení“. Nyní to vypadá, že se to děje automaticky. Alespoň na PC (a mobil mě vzhledem k tomu, že dávám na profil fotky ze zrcadlovky, nezajímá). Také jsem se dočetl, že pokud fotky nahrajete do alba, jsou ve vysokém rozlišení. Kdežto pokud jsou nahrány přímo na zeď, tak budou nahrány v normálním rozlišení. Proto doporučuji mít fotky vždy v nějakém albu (Hory, Panorama, Město, …).

Popis fotky a označení místa

Při nahrávání také označuji místo, kde byla fotka vyfocena. A hodí se i krátký popis. Já to tak mám rád i u cizích fotek.

Export fotek na Facebook

Fotky zpracovávám v programu Adobe Lightroom. Pokud chci upravenou fotku nahrát na Facebook, používám přednastavený profil pro export. Formát souboru JPEG, kvalita 70, barevný prostor sRGB, šířka 2048 px, rozlišení 72 dpi, standardní doostření pro obrazovku.

Hashtagy

Hashtag je v podstatě takový štítek popisující (v našem případě) fotku. Začíná znakem „#“, kterému se v angličtině říka „hash“. Za tímto znakem se poté uvede popisek. Např. já často používám #LysaHora #Beskydy a tak podobně. Prostě to, co je na fotce, kde jsem to fotil, …

Hashtagy na Facebooku slouží k nalezení podobných fotek (se stejným hashtagem) nebo příspěvků. K vyhledání použijte pole v horní části stránky. Naleznou se však pouze fotky nebo příspěvky, které s vámi někdo sdílí.

Pravidla tvorby hashtagů:

 • Je lepší se vyhnout háčkům a čárkám (diakritice)
 • Je jedno, jestli použijete malá nebo velká písmena (já je použivám pro oddělení víceslovného hashtagu)
 • Hashtag nemůže mít mezeru (pokud je to více slov, napište je dohromady)
 • Interpunkce a speciální znaky (například $ nebo %) nebudou fungovat

 

Shrnutí na závěr

Rozměr fotky (šířka): 720 px, 960 px, 2048 px
Velikost souboru: max. 100 kB
Formát: JPEG
Barevný prostor: sRGB

 

Máte svoje vlastní tipy nebo postupy? Budu rád, když se podělíte. Díky!

 

This Post Has 9 Comments

 1. Uvedené rady poskytuje FB, ale o to tu nejde. Krom toho se na FB dají najít dost krkolomně. Osvědčilo se mi používat pro ukládání na FB Zoner (mám starou 17), kde je volba „Uložit JPEG pro Web“. V ní je i zadání datové velikosti, kde mám stabilně nastaveno „100Kb“. Po uložení je fotka spolehlivě větší. Nese si ale někde uvnitř informaci, že je to „stokilogramovka“. 😀 FB mi na ni tedy nesáhne.

 2. Oběkt mám vyfocen.Jak ho teď mohu dát na Facebook?

  1. Používáte FB na počítači nebo na mobilu?

 3. Dobrý den,

  z Photoshopem teprve začínám, mohl byste mi prosím poradit jak si přednastavit profil pro export? Dají se pak fotky takto zpracovávat i hromadně? Např. Chci upravit rozlišení a velikost 5 fotek, lze to udělat najednou nebo musím jednu po druhé? Stejně tak doostření – lze provést hromadně nebo jednu po druhé? Moc děkuji!

  1. Dobrý den,

   dělá se to pomocí tzv. akcí a dávek. V akci si můžete nastavit jednotlivé kroky, např. doostření, zmenšení, …. a pomocí dávky můžete tuto akci aplikovat na více fotek.
   Výborný návod udělal Tomáš Dolejší:

   Hromadné úpravy ve Photoshopu pomocí dávek: https://www.fotoradce.cz/jak-na-hromadne-upravy-v-photoshopu-pomoci-davek
   Vytvoření a použití akce ve Photoshopu: http://www.fotoradce.cz/vytvarime-a-pouzivame-akce-do-photoshopu

   Já osobně dělám všechny tyto exporty v Lightroomu.

 4. Dobrý den, po vložení na FB do alba více fotek se pořadí srovnaných fotek rozhází .
  Poslal jsem dotaz na FB, ale nereagují. Kde, nebo v čem je chyba?
  Děkuji za odpověď na e-mail
  L.B.

  1. Dobry den,

   odpovedel jsem Vam primo na mail, ale obavam se, ze Vas nepotesim. Vypada to tak, ze to je chyba FB a nijak se to neresi. Tento problem maji i dalsi uzivatele. Ja poradi fotek u sebe neresim 🙁

Napsat komentář

Close Menu