Nahrávání a export fotek na Instagram

Proč nahrávat své fotky na Instagram?

Instagram jsem dlouho přehlížel a později jsem ho používal pouze jako aplikaci pro sdílení fotografií z každodenního života (stejně jako Facebook). Instagram je totiž především mobilní aplikace a umožňuje fotku před nahráním z mobilu ještě „vytunit“ pomocí spousty předpřipravených filtrů. Někdy k lepšímu, někdy k horšímu. Až postupem času jsem si všiml, že hodně fotografů dává svoje fotky vyfocené lepším fotoaparátem (zrcadlovkou atd.) na Instagram také a že tyto fotky vypadají dobře. Nejsou totiž upraveny pomocí filtrů Instagramu, ale postproces byl udělán klasicky na počítači (Photoshop, Lightroom, …). Vytvořil jsem si nový profil www.instagram.com/fotopetrkonecny a začal zjišťovat, jak udělat nahrávání a export fotek na Instagram co nejlépe. Snad vám tento článek také trošku pomůže.

Rozměry fotky

Instagram dlouhou dobu podporoval pouze čtvercový formát. Nyní lze vložit i fotku na výšku nebo na šířku. Dokonce lze použít i video nebo live video (Instagram Stories), ale tomu se tu dnes věnovat nebudu.

 • Čtvercový formát: 1080 x 1080 (1080 pixelů na šířku na 1080 pixelů na výšku)
 • Formát na šířku: 1080 x 566 (1080 pixelů na šířku na 566 pixelů na výšku)
 • Formát na výšku: 1080 x 1350 (1080 pixelů na šířku na 1350 pixelů na výšku)

Jak nahrát fotku z PC

Nevím, jak je to na jiných systémech, ale nativní aplikace Instagramu na Windows neumožňuje nahrát fotku na váš účet. Hledal jsem tedy, jak to vyřešit a vyzkoušel 2 možnosti:

Gramblr

Gramblr je desktopová aplikace pro Windows i Mac OS X. Umožňuje nahrát fotky a videa na Instagram a je zcela zdarma a úplně bez reklam. Můžete si ji stáhnout na http://www.gramblr.com

Po stažení a spuštění aplikace stačí zadat přihlašovací údaje do Instagramu. Nahrání fotky na Instagram je velice podobné nativní mobilní aplikaci a probíhá ve 4 krocích:

 1. Výběr fotky
 2. Oříznutí fotky a úprava poměru stran
 3. Aplikace filtrů
 4. Nahrání fotky na Instagram

Aplikace podporuje také získávání tzv. mincí (coins) a to tím, že hrajete jejich hru. Zobrazují se vám fotky a vy je buď „olajkujete“ nebo přeskočíte. Za získané mince si poté můžete objednat propagaci = „lajky“ některé vaší fotky. V podstatě se jedná o takový výměnný obchod. Vy lajknete někomu fotku a někdo jiný ji zase olajkuje vám. Mince se samozřejmě dají i koupit za reálné peníze.

Výhody aplikace:

 • Podpora více jazyků (čeština bohužel zatím ne)
 • Podpora více uživatelských účtů na Instagramu
 • Možnost naplánování nahrání fotky nebo videa na Instagram
 • Propagace vlastních fotek  

Více se aplikaci Gramblr věnovat nebudu (viz níže), ale pokud by byl zájem, můžu sepsat větší recenzi a návod.

LR/Instagram Plugin

I přes to všechno jsem u této aplikace nezůstal. Jelikož svoje fotky upravuji v aplikaci Adobe Lightroom, tak jsem hledal možnost exportu fotek na Instagram přímo z Adobe Lightroom. A našel jsem LR/Instagram Plugin. Můžete si ho stáhnout na https://www.lrinstagram.com/

Plugin je zdarma, ale pokud se vám líbí a je užitečný, můžete tvůrcům poslat 10 dolarů pomocí Lightroom Plugin Manageru, což jsem také udělal. Celá funkcionalita včetně instalace je popsána v tomto krátkém videu: https://youtu.be/DN9jgLz07kI Video je anglicky. Pokud byste měli jakýkoliv dotaz, neváhejte mě kontaktovat.

Výhody pluginu:

 • Integrace s Adobe Lightroom (mohu fotku exportovat na Instagram hned po úpravě jednoduchým přetažením do kolekce)
 • Podpora metadat (název a popis fotky) a hashtagů (viz níže)
 • Automatická úprava fotky na požadovaný rozměr (viz kapitola Rozměry fotky)
 • Podpora více uživatelských účtů na Instagramu

Plugin využívám k plné spokojenosti.

Hashtagy

Hashtag je v podstatě takový štítek popisující (v našem případě) fotku. Začíná znakem „#“, kterému se v angličtině říka „hash“. Za tímto znakem se poté uvede popisek. Např. já často používám #LysaHora #Beskydy a tak podobně. Prostě to, co je na fotce, kde jsem to fotil, …

Hashtagy slouží k nalezení podobných fotek (se stejným hashtagem). Jelikož  Instagram umí vyhledávat fotky pouze podle nich, jsou na Instagramu nutností. Instagram umožňuje přidat maximálně 30 hashtagů. Ale moc to s nimi nepřehánějte. Méně je někdy lépe než více.

Pravidla tvorby hashtagů:

 • Je lepší se vyhnout háčkům a čárkám (diakritice)
 • Je jedno, jestli použijete malá nebo velká písmena (já je použivám pro oddělení víceslovného hashtagu)
 • Hashtag nemůže mít mezeru, pište více slov dohromady

Existují i stránky doporučených hashtagů pro konkrétní typ fotografie. Mrkněte např. zde: https://fstoppers.com/originals/your-official-instagram-hashtag-guide-photographers-list-best-hashtags-instagram-160890

 

Tento příspěvek patří do kategorie Návod s těmito tagy , , , , , , , , , , .

4 Comments

 1. Jarda Majer 26.3.2017 at 01:25 #

  Pecka článek, ten Lightroom že to umí mě překvapilo… Díky za tip… Taky jeden posílám na #hashtag si můžeš vyhledat nejpoužívanější podle témat http://www.all-hashtag.com/

  • Petr Konečný 26.3.2017 at 11:21 #

   Super web, take diky za tip! 🙂 Akorat si clovek musi dat pozor napr. s umistenim, napr. hodne vysoko je tag #ilikeitaly a ten zrovna nemusi pasovat k fotce z Tater 🙂

 2. Martin 20.8.2017 at 11:12 #

  Zdravím – díky za skvělý článek, moc mi pomohl. Chci se zeptat jak je možné upravit již vložený příspěvek – ony tři tečky v pravém rohu příspěvku mi nenabídnou funkci úpravy. Lze to i jinak?
  Díky moc a zdravím….

  • Petr Konečný 22.8.2017 at 10:17 #

   Dobry den,
   jsem moc rad, ze se clanek libi 🙂 Zkousel jste to v aplikaci v telefonu nebo na webu v pocitaci? V telefonu by to melo jit.

Přidejte komentář

Váš email nebude nikdy publikován nebo sdílen. Povinná pole jsou označena *

*
*